Çalışma ve Mutluluk

……….yeni tanıştığımız birine ilk sorduğumuz soru nereli olduğu ya da anne babasının adı değil, ne iş yaptığıdır, sanki bir insanı ötekilerden ayıran niteliği öğrenebilmek için ne iş yaptığını sormamız yeterlidir.

Eskiden böyle değildi. Roma ve Yunan uygarlıklarında iş kölelerin yapması gereken bir eylem olarak algılanırdı. Platon ve Aristo’ya göre hayatta tatmine ulaşmanın tek yolu, kişisel bir gelire sahip olmaktan geçerdi; çünkü insan ancak böyle bir gelire sahip olduğunda günlük yaşamını rahatlıkla sürdürüp kendini ahlak ve maneviyat sorunlarını düşünmeye adayabilirdi.

…………….

Çalışmayı neşeli bir eylem olarak tanımlayan, modern sayılabilecek ilk yaklaşım Rönesans’ta İtalya’daki şehir devletlerinde, özellikle de dönemin sanatçılarının biyografilerinde görülebilir.Michelangelo ve Leonardo gibi sanatçıların yaşam öykülerinde çalışmanın ideal olarak nasıl olması gerektiğine dair bize tanıdık gelen düşünceler buluruz. Çalışmak, özgünlük ve zafere giden bir yoldur.

………….

William Jones mutluluk ve beklenti arasındaki ilişkiyle ilgili önemli bir görüş ileri sürmüştü. James’e göre kendimizden hoşnut olabilmemiz için her kalkıştığımız işte başarılı olmamız gerekmiyordu. Bir işte başarısız olduğumuz için kendimizi kötü hissetmeyiz, o işe bütün gururumuzu ve kendimize duyduğumuz saygıyı yükler ve başarısız olursak işte o zaman kendimizi gerçekten kötü hissederiz. Neyin zafer, neyin yenilgi olduğunu belirleyen, koyduğumuz hedeflerdir.

“Çaba olmazsa başarısızlık olmaz, başarısızlık olmayınca da kişide aşağılık hissi uyanmaz. Dolayısıyla şu dünyada kendimize duyduğumuz saygı ve güveni belirleyen, yönlendiğimiz hedeflerdir.”

 

ALAIN de BOTTON – GÖRMEK VE FARKETMEK (On Seeing and Noticing) 2007

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: