Pioneer 10-11 Levhası (Operation Chaine Bleue) Nasa

2006 başlarında annemin alzheimeri artmaya başladığında zor bir karar almak zorundaydım. Ben her zaman yanında olamıyordum, kızlarım ise artan etkileriyle kendini gösteren alzheimer ile başedemiyorlardı artık. Sonunda özel bir bakımevinde her zaman gözetim altında ve doktor kontrolünde olmasını kararlaştırdık. Bu aşamada 2 ay süren çok yoğun bir hatıralar geçidi başladı benim için. Çünkü annemin evini boşaltmak, altüst olmuş eşyaları temizlemek, ayırmak, atmak zorundaydım. Nasıl zordu, tarihleri ben doğmadan başlayan, babamın merakı ile toplanmış birçok eski eşya, yazı, resim vs gibi uzayıp giden objeler topluluğunu düzenlemek. Ama yaptım; ağlayarak, gülerek, özlemle, nefretle.. hertürlü duyguyu yaşadım o iki ayda..
Pif Gadget Ön

Pif Gadget Ön

Bu düzenleme aşamasında elime geçen bir plaka bu. Sarı madenden, üzerinde bir kadın bir erkek figürü. İnternet sayesinde bilgilerine ulaştım. Ama ben kendi çocukluğuma ait hiç bir şey hatırlamıyorum bu plakayla ilgili.  Kimbilir kimden, nereden evimize girmiş ve yıllar yılı bir yerlerden bir yerlere bizimle gelip durmuştu.
İşte bilgiler *:
Pioneer 10 ya da Pioneer F, asteroit kuşağının dışına yolculuk yapabilmiş ilk uzay sondası. 3 Mart 1972’de Atlas-Centaur roketi ile kalkışını yapmıştır. Pioneer 10 güneş sisteminden çıkarak yıldızlar arası uzay yolculuğu için tasarlanmıştır. Pioneer 10’un içerisine üzeri insan şekilli altın bir levha yerleştirilmiştir, Pioneer 10 uydusu 1983 yılında güneş sistemini terkedip yıldızlar arası yolculuğa başlamıştır.
Pif Gadget Arka

Pif Gadget Arka

 3 Mart 1972 uzay aracı fırlatıldı.
15 temmuz 1972 astroit kuşağına girdi.
3 Aralık 1973 Pioneer 10 Jüpiter’in ilk görümünü yolladı.
13 Haziran 1983 Pioneer 10 ,Neptün’ün yörüngesini geçti.
31 Mart 1997 görev sonu
17 Şubat 1998 de Pioneer 10 ‘la son temas; dünya’nın 7.60 milyar mil uzağında iken.
2 Mart 2002 başarılı telemetry alınması. 79.83 AU luk bir mesafeden 39 dakika
temiz bilgi alındı.

27 Nisan 2002 son başarılı telemetry alınması. 80.22 AU luk mesafeden 33 dakika bilgi alındı.
23 Ocak 2003 son çok zayıf sinyal, Pioneer 10’dan alındı. Takip eden sinyaller açıkca kuvvetli idi .
7 Şubat 2003 başarısız haberleşme denemesi.
30 Aralık 2005 Pioneer 10 Güneş’den 89,7 AU uzakta idi.
4 Mart 2006 haberleşmede son deneme, Pioneer 10’dan hiç bir cevap alınmadı.

* “http://tr.wikipedia.org/wiki/Pioneer_10” adresinden alınmıştır.

Pioneer 11,

Jüpiter’ in ve Güneş Sistemi’ nin dışını inceleyen ikinci, Satürn’ ü ve halkalarını keşfe çıkılan ilk görevin adıdır. 6 Nisan 1973′ te Cape Canaveral’dan fırlatılmıştır. Yalnızca Jüpiter’i ziyaret eden Pioneer 10′ un aksine Pioneer 11 Satürn’e ulaşabilmek için Jüpiter kütlesini itici güç olarak kullanmıştır. Jüpiter’i inceledikten sonra Güneş Sistemi’nin dışına doğru yolculuğuna devam eden Pioneer 11 yaklaşık dört milyon yıl sonra Sagittarius Takımyıldızı’nın yakınlarından geçecek.  Bilimadamlarının tahminlerine göre Pioneer 11 bizim Dünya’mızdan hatta Güneş’ten bile daha uzun bir süre varlığına devam edecek.
 Pioneer Tablası  :  Kardeşi Pioneer 10 gibi Pioneer 11 de üzerinde insanlığın mesajını içeren bir tabla taşımaktadır. Her iki sondadaki Jüpiter uçuşunu tasvir eden tablalar birbirinin aynıdır ancak Pioneer 11’in Satürn’e doğru yaptığı dönüş onun üzerindeki tablayı geçersiz kılmıştır. Eğer sonda sonsuz yolculuğu boyunca dünyadışı zeki varlıklarla karşılaşırsa üzerindeki tabla aracın kökenleri hakkında bilgi sağlamış olacak. Tabla, bir adam ve kadın tasvirinin yanı sıra Hidrojen atomunun bağ yapısını ve güneş ile dünyanın galaksideki yerini gösteren bir çizim içeriyor.

* “http://tr.wikipedia.org/wiki/Pioneer_11” adresinden alınmıştır.

Pioneer Levhası Orijinal Yerinde

Pioneer Levhası Orijinal Yerinde * Foto Nasa

 İnternetten öğrndiğim kadarıyla bendeki bu plaka Pif dergisinin yanında verilen gadgetlerden biri. Ekşi sözlükte şöyle yazıyor:   *  Fransa’da ilkokul öğrencilerine, diğer ülkelerde fransızca öğrenmeye yeni başlamış çocuk ve ergen kitleye hitap eden haftalık dergi, ayrıca aynı adlı dergide maceraları yayımlanan “ultra sempatik” bir çizgi kahraman. Pif çizgi romanı bir çocuk, köpek ve kedinin arkadaşlığını anlatır. dergiyle beraber hediye olarak gadgetler verilirdi, su püskürten fotoğraf makinesi ve walkman kulaklığı, çeşitli büyük rozetler, takma burun – bıyık – gözlük üçlüleri, garip plastik fosforlu gözlükler, vb. şaka ya da boya, resim malzemeleri…

Carl Sagan ve Eşinin tasarımı Plaka

Carl Sagan ve Eşinin tasarımı Plaka

Pioneer Plakası Çizim *Nasa

Pioneer Plakası Çizim * Nasa

Sonuçta ben de eşim gibi evrende bizden başka canlılar olduğuna “inanmak istiyorum” 🙂  Belki sadece bu yüzden, kendi tarihimin hatıraları arasına girmiş bu ufak plaka bana bu yazıyı yazma isteği verdi.
Advertisements

3 Comments

  1. antidost

    uzaylı diye bir şey yok 🙂 fasa ve fiso.

  2. serhat

    kim milyoner olmak ister yarışmasında 60.000 liralık sorunun cevabı tebrikler…

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: