İtalya’da Paskalya Zamanı – Buona Pasqua

İtalya’ya 2002 de ilk defa geldiğimde 10 gün kalmıştım. Son günü ise paskalya tatiline denk gelmişti.  Paskalya Hristiyan dünyasında yaygın olarak kutlanan bir bayram. Mart sonundan Nisan sonuna kadar olan döneme denk gelebilen bu günde İsa’nın ölümünden sonra tekrar dirilişi kutlanır. Benim ilk paskalyamda eşimin ailesi ile bir restorana gidilmiş ve yemek yenmişti. Bütün masalar upuzun, en az 10, 15 kişilikti. Bizim bayram yemeklerimiz gibi, cümbür cemaat, tüm aile, akrabalar toplanıp evde veya dışarıda öğle yemeği yeniyor paskalyada, ama hem yenecek çeşit bolluğundan, hem de ailenin toplanmasının getirdiği sohbetler sayesinde, hani neredeyse öğleden sonranın geç saatlerine kadar ulaşıyor bu yemekler.  İtalyanca “Pasqua”, İngilizce “Easter” adıyla bilinen paskalyayı kutlama çalışmaları günler önceden başlıyor. Her yerde renk renk, boy boy paskalya yumurtaları, çikolatadan yapılabilecek her türlü figürler sergileniyor günlerce.

2004 El Yapımı Yumurta

2004 El Yapımı Yumurta

2005 Paskalya Dev Yumurta

2005 Paskalya Dev Yumurta

2006 Paskalya Yumurtaları :)

2006 Paskalya Yumurtaları 🙂


2006 Kayınpederimin Hediyesi Çikolata Çiçeğim

2006 Kayınpederimin Hediyesi Çikolata Çiçeğim


İtalya’da yaşamaya başladıktan sonraki 4 yıl boyunca paskalyaları eşimin ailesi, arkadaşlarla hep beraber kutladık. 2006 Paskalyası sağlıklı olarak geçirdiğim son kutlama oldu; o yıl kayınpederim hepimize renk renk çiçeklerle bezeli çikolata saksılar, çikolatadan gerçek yumurtalar, tavşanlar hediye etmişti.
2008 Hastane, arkada AIL yumurtam

2008 Hastane, arkada AIL yumurtam


16nisan2006-0293

2006 Sağlıklı Son Paskalyam


Sonraki 2 yıl lenfomam anlaşmalı olarak benim paskalyaları hastanede geçirmemi uygun buldu 🙂 Canım eşim ise, bu durumda ailesiyle paskalya kutlamanın bir anlamı olmadığını söyleyerek ve her seferinde elinde kocaman bir A.I.L. yumurtasıyla odama dalıp beni mutlu ederek, bizim o günlerde bile gülüşümüzü yitirmememizi sağladı. AIL İtalya’da Lenfoma ve Lösemi hastalarına ve yakınlarına maddi ve manevi olarak yardım eden ve bu hastalıkların tedavisi için yapılan çalışmalara destek veren bir kuruluş. Her paskalya döneminde İtalya’nın 3000 den fazla meydanında gönüllüler bu paskalya yumurtalarını satarak yardımları arttırmaya çalışıyorlar.

 Hastalıkla geçen ağır, uzun yılların yaşamımızdan eksilttiği birçok şeye rağmen bu yıl paskalyayı eşimle evimizde kutlamayı umuyorum. Aslında bu benim kendim için özel bir arzu değil; yıllardır kendi azizlerini, kendi dualarını, varlığını, duygularını bana adayan eşim için bir dilek. Oysa o paskalyayı eşi ve ailesiyle geçirmekten çok çok daha fazlasını hakediyor ama şimdilik benim de elimden onu çok sevmekten başka bir şey gelmiyor. Bütün inananlara mutlu ve sağlıklı bir paskalya diliyorum. 

Buona Pasqua a Tutti
Buona Pasqua a Tutti
***DIAMO VITA ALLA RICERCA : Il 27, 28 e 29 marzo tornano le Uova dell’AIL in 3.700 piazze italiane.
Per tre giorni c’è un dolce appuntamento, con un contributo minimo di 12 euro si sostengono i progetti dell’AIL.

    

Advertisements

2 Comments

  1. Sana da iyi paskalyalar cok tatli Sehnaz! 🙂

    Questa volta non ho utilizzato google translate, altrimenti facevo le mie solite figuracce! 🙂

  2. Teşekkürler sevgili Stefano !
    Ti voglio bene anche con le tue figuracce 🙂

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

%d bloggers like this: